En Cok Kime Acirsin?

Cenab-I Allah, Azrail'e:

- Bu dertli halktan en cok kime acirsin? diye sordu.

Azrail:

- Herkese yüregim yanar. Fakat emri ihmal etmekten korkarim. Hatta keske Rabbim gencleri alacagina beni alsaydi, derim.

Cenab-I Allah tekrar:

- Söyle bakalim kime daha fazla acirsin? Emrimle o kadar canlar aldin, görevini yaparken en cok hangi kulum icin yandin? diye sordu.

Azrail:

- Bir gün bir gemi kuvvetli dalgalar arasinda bocalarken emir aldim, Gemiyi param parca ettim."Hepsinin canini al, yalniz onlarin arasinda filan kadinla filan cocugun canini alma" dedin. O anayla cocugu haric hepsinin canini aldim. Anneyle cocugu bir tahta parcasinda sürükleniyorlardi. Sonra yine " ananin ruhunu al, cocugu yalniz birak" diye emrettin. Cocugu anasindan ayirdim ama sende bilirsin ki, bu bana o kadar aci geldi ki hala o cocugun feryatlari icimde duruyor.

Cenab-I Allah, Azrail'e:

- Zulüm gibi görünüyor ama ben o cocugu kendi lütuf'umla yetistirdim. Dalgaya "cocugu bir ormana at" dedim. O orman güllerle, reyhanlarla, yenmesi hos meyve agaclariyla doluydu.
  Orada tatli su kaynaklari vardi. Cocugu o güzellikler icinde yetistirdim. Güzel sesli kuslar ona ninni soyledi. Agustos gülünden dösek dösedim. Onu her türlü kötülükten korudum. Günes'e, "ona zarar verme" dedim. Rüzgar'a "ona yavas yavas es" diye emrettim. Bulut'a, "onun üstüne yagmur yagdirma" , simsege, "ona suleni verme" diye buyurdum. "Ey kis, yesilligini giderme, ey yaz bu bahceyi kavurma" diye emrettim. O cocuk büyüdügünde annesinin ve baskalarinin tesiriyle kötü bir cocuk olacakti ama kötülük kaynagini kaybettigi icin dogruyu buldu. Mutluluk icinde yasadi ve öldü.

Azrail: Ya Rabbi! Biz bilemeyiz. Her seyi en iyi bilen ve takdir eden sensin, dedi.

Mesneviden Hikayeler/ Sinan Yagmur

6 yorum:

 1. Biz bilmiyoruz farkında değiliz ama şu an burda bulunmanın bile bir sebebi olabiliyor.
  Biz göremiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Günler rutin ilerliyor gibi geliyor, biz bu döngünün icinde yasayip gidiyoruz ve hicbirseyin farkinda olmadan,durup bi dusunmeden.

   Sil
 2. Böyle hikayeler bana sebepsiz hiç bir şey olmadığını anlatıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bu bilincte kalmak hayati daha da huzurlu yasamamizda onemli rol oynuyor diye dusunuyorum.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...