Sayfalar

Yardımlaşmak

Ambulansta ne olduğunu anlamadan oturan, o minik ellerini yüzüne götürüp, elinde gördüğü kanla korkarak etrafına bakıp, gözleriyle konuşan çocuk Ümran.

Bakışlarını göremediğimiz bir diğer çocuk Aylan. Cesedi kıyıya vurmuş, insanlığın bir kez daha öldüğünü o küçücük bedeniyle anlatan Aylan.

Türkiye’ye sığınıp; “Mutluyum, burada uçak yok, geceleri rahat uyuyorum” diyen Mohammed.

Sadece özlüyorum evimi, köyümü, arkadaşlarımı diyen, tüm Suriyeli çocuklar.
Tüm dünyada acı çeken tüm çocuklar.
Özür dilerim. Elimden bir şey gelmediği için.
Özür dileriz. Elimizden gelenler sizi kurtarmadığı için.


Küçük mutluluklar yaratmak istiyor, gidip kek alıyorum marketten Suriyeli ve Türk işçiler için. Gönlüm Suriyeli gencin daha çok yemesini istiyor ama bir dilimi utana sıkıla yiyip hemen gidiyor, ikinci bir dilimi almak aklına bile gelmiyor belki de. Onun adı Mahmud 18 yaşında Suriye de ki savaştan kaçıp, ailesiyle Türkiye’ye gelmiş Suriyelilerden biri. O biraz Türkçe biliyor, bense çok az Arapça biliyorum. Dayısı Halil ile çalışıyorlar inşaatta. Onlara Arapça bir şeyler söylediğimde birbirlerine bakıp, gülümsüyorlar. Bende öğrendiğim Arapça kelimeleri sırasıyla söylüyorum, şaşırıp yine gülümsüyorlar. Siz dilini tam bilmediğiniz bir ülkede olsanız (keyfi değil, savaştan ölümden kaçsanız) ve o ülkenin vatandaşı sadece “nasılsın?” dese bile hoşunuza gitmez mi? Ben kendimi mutlu hissederdim ve daha güvende. 

Türkiye Diyanet Vakfı'nın Halep'te ki masum insanlara yardım etmek için başlattığı bir kampanya var, muhtemelen duymuşsunuzdur.
HALEP yazıp 5601'e mesaj atarsanız 10 TL bağışta bulunmuş oluyorsunuz.

Ben dün sms atacaktım fakat yerine ulaşır mı diye düşünerek, tereddüt edip vazgeçmiştim ama bu sabah aşağıda linkini paylaştığım haberi okudum ve Diyanet Vakfı'nın sitesine girip online bağış yaptım. Bağış yaptıktan sonra bana teşekkür belgesi gönderildi.

Bahsettiğim haberin linki;

http://www.diyanetvakfi.org.tr/tr-TR/site/haberler/-halep-te-insanlik-olmesin--kampanyasinda-ilk-yardimlar-bolgeye-ulasti-3050

Her ne harcarsanız, Allah onu hakkıyla bilir. Ülkemizde ve tüm dünyada yardıma muhtaç olan tüm insanların Allah yardımcısı olsun.

4 yorum:

  1. çok duyarlı bir yazı. gerçekten suriyeli çocuklara bir şeker verince bile yüzlerinde mutluluk paha biçilmez, sanki şeker değilde bir hayat vermişsiniz gibi seviniyorlar

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Dünyada ki tüm çocukların yüzü hep gülse, hiç ağlamasalar. Çünkü onlar ağlayınca, gözlerinde ki çaresizlik, umutsuzluk, mutsuzluk çok derinden yaralıyor içimi. Allah yardımcısı olsun tüm çocukların ve tüm iyi insanların. Çok teşekkür ederim güzel yorumun için.

      Sil

Blogumu ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...