Sayfalar

Yaşamayı Öğrendiğim Gün

   Nedense tarihin akışını büyük liderlerin yönlendirmiş olduğunu düşünürüz hep. Oysa bu aslında hiçte doğru değildir. Edimleri, sözleri, ruh hali ve duygularıyla her insan kendi çevresini etkiler, sonra da bu etki suyun yüzeyindeki dalgalar gibi yayılır. Zorunlu olarak. Anlıyorsun ya, hiçbir şey etkisiz değildir. Sonuç olarak hepimiz dünyayı etkileriz. Misyonumuzu bulduğumuzdaysa oynayacak bir rolümüz olur, insanlığa, yaşayanlara, evrene yararlı olacak bir rol.
   Bu yüzdende her birimizin kendimize özgü yetenekleri vardır, her ne kadar çoğu insanın içinde bu yetenekler ortaya çıkarılmayı ve geliştirilmeyi bekleyerek gizli kalıyor olsa bile. Zaten yeteneklerimizi keşfetmekte misyonumuzu anlamamızın yollarından biridir.
   Çoğu insan yaptıkları iş onları mutlu etmese bile her zaman yaptıkları işi yapmaya devam edip dururlar. İçlerinin derinliklerindeki istekleri dinlemeyi kendilerine yasaklarlar çünkü bunların kendilerini hiçbir yere götürmeyeceğine inanmışlardır. Oysa gerçek bunun tam tersidir. Misyonumuzun yolunda ilerleyebilmek için izlememiz gereken rota toplumun içimizde uyandırdığı yüzeysel arzular değil, derindeki isteklerimizdir.
***
Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceklerimi sakinlikle kabullenmek için sabır ve ikisini birbirinden ayırabilmek içinde bilgelik ver.
***
Bizler tamamlanmış varlıklarız ve doğa bize bunu derinden hissettiriyor, oysa toplum içimizde bir eksiklik yaratıyor. Bizi mutlu olmamız için bir şeylerin eksik olduğuna, bir şeylere gerek duyduğumuza inandırıyor, bizde bu hissi uyandırıyor. Elimizde olanla, olduğumuz gibi tatmin olmamızı bize yasaklıyor. Bizi sürekli tamamlanmamış olduğumuza inandırıp duruyor.
***
Başkalarında nefret ettiğimiz şey bazen kendimizde kabul edemediğimizdir.
***
Başkalarındaki şeytanı arayacağına, kendi içindeki Tanrı'yı ara.
***
İlişkiler yaşamımızın özüdür.
***
Önünde kalan zamanı nasıl yaşamayı istediğini artık biliyordu. Hangi duyguyu hissetmeyi istediğini ve onu nasıl elde edeceğini biliyordu.
***
Hataların bile var olmaları için bir neden vardı. Her şeye karşın onlarda bize bir şeyler kazandırıyor olmalıydılar. Kabullenmek. Kabullenmek bir yaşama sanatıydı.
***
Eğer her birimiz sahip olduklarımızın sonsuz değerinin farkında olabilsek dünyanın çehresi tamamen değişik olurdu.
***
Anahtar iyilikteydi. Kim olduğunu bilmekte, her an ve tamamen kendin olmakta, başka bir şey olmayı reddetmekteydi.


Laurent Gounelle'nin, Yaşamayı Öğrendiğim Gün isimli kitabından çıkardığım notlar, hoşuma gittiği için sizinle de paylaşmak istedim. Sıradaki okuyacağım kitap yine Laurent Gounelle'nin, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer.

Görüştüğümüz zaman görüşürüz.


4 yorum:

 1. Güzel notlar çıkarmışsınız. Her insan değerlidir ve dünyayı etkiler. Kendimize inanmalı ve güvenmeliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Bazen kendimize verdiğimiz değeri önemsemiyoruz, aslında en önemlisi o, çünkü sen değerli olduğuna inanırsan ve içinde insan sevgisi varsa karşındakine de aynı saygıyı ve değeri verebiliyorsun.

   Sil
 2. Çok güzel notlar, efendim. Özellikle şeytan ile ilgili olan çok hoşuma gitti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) Başkalarında ki kusuru, hatayı görmeye bayılıyoruz maalesef sanki kendimiz çok doğruymuşuz gibi. Beğenmene sevindim.

   Sil

Blogumu ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...